Nešiojamas kompiuteris tapo labai svarbiu šiuolaikinio žmogaus palydovu. Daug žmonių juos jau turi, bet dar daugiau planuoja įsigyti. Gerai, jei turite draugų, kurie patars ir padės nusipirkti tinkamą nešiojamąjį kompiuterį, tačiau ką daryti tiems, kad kompiuterių gerai neišmano? Pasistengsime padėti ir patarti, kaip išsirinkti tinkamą nešiojamą kompiuterį.

Pirmiausiai reiktų atsakyti į pagrindinį ir svarbiausią klausimą:

Kam nešiojamas kompiuteris bus naudojamas?

Atsakymo variantai:

  • Naršymui internete – paprasčiausiai norite panaršyti internetą, Skype pabendrauti su draugais, parašyti keletą el. laiškų, prisijungti nemokamuose Wi-Fi taškuose prie interneto, susirašinėti su draugais socialiniuose tinkluose, iš foto aparato ištraukti padarytas nuotraukas ir video ir juos patalpinti internete, pasiklausyti muzikos, prisijunti savo išmanųjį telefoną ir t.t.
  • Studijoms – nešiojamas kompiuteris reikalingas vesti konspektus, rašyti moksliniams darbams, ieškoti informacijos internete, pasidaryti nesudėtingas diagramas ir brėžinius, apipavidalinti rašto darbus, daryti pristatymus, skaityti elektronines knygas, žiūrėti mokomuosius filmus ir t.t.
  • Darbui – nešiojamasis kompiuteris yra puikus darbinis įrankis, kurį galite neštis kur jums patinka ir naudoti ne tik komerciniams pasiūlymams ruošti, bet ir naudotis buhalterinėmis programomis, verslo valdymo programomis (CRM), el. paštu. Taip pat gali prireikti rodyti tam tikras prezentacijas susitikimų ar pasitarimų metu, dažnai keliaujant po komandiruotes nešiojamasis kompiuteris yra nepamainomas pagalbininkas.
  • Žaidimams ir darbui su vaizdo failais – Nors visi kaip susitarę patyrusiems žaidėjams siūlo įsigyti stacionarų kompiuterį, bet kartais reikia turėti ir nešiojamą galingą kompiuterį mėgstamiems žaidimams žaisti. Taip pat tokie kompiuteriai naudojami ir profesionalių dizainerių, animatorių ir video montuotojų, nes žaidimams skirti kompiuteriai specialiai pritaikyti dirbti su vaizdais ir grafika.

Antrasis ir… paskutinis klausimas, į kurį atsakę galėsite nesunkiai išspręsti dilemą, kokio nešiojamojo kompiuterio jums iš tiesų reikia – Kaip dažnai nešiojamu kompiuteriu naudositės?

Atsakymų variantai:

  • Retai – dažniausiai kelionėms ir šiaip kartais išsinešti kompiuterį pasirodyti draugams.
  • Dažnai – kompiuterius bus reikalingas tik atlikti specifinius darbus, kurių negalite atlikti namie, darbe ar bibliotekoje.
  • Kasdien – tai pagrindinis jūsų darbo įrankis, su kuriuo nesiskirsite net savaitgaliais, nes alternatyvų jam paprasčiausiai neturite.

Pabandykime pagal pasirinktus atsakymus išsirinkti, koks nešiojamas kompiuteris patenkintų didžiąją daugumą jūsų poreikių.

 

Naršymui Nepriklausomai nuo naudojimosi dažnumo paprastai naršymui internete naudojami vadinamieji NetBookai, kuriems būdingos šios savybės:

nedideli ekranai – 10,11,12 colių skersmens

Nedidelis procesoriaus galingumas – 1,6 Ghz

Nedidelė atmintis RAM – 1-2 GB

Vidutinio dydžio kietieji SSD tipo diskai – 50-250 GB talpos

Nėra optinio įrenginio CD/DVD leidimui

Nedidelis svoris – 1-1,5 kg.

4-6 valandas laikanti lengva baterija

nedaug biuro programų (šio kompiuterio galingumas yra pakankamai mažas, kad daug resursų reikalaujančios biuro programos veiktų be trikdžių)

Wi-Fi tinklo įranga bei Bluetooth įdiegti kompiuteryje, taip pat SD kortelių skaitytuvai (nuotraukoms iš foto aparatų permesti)

Šios savybės “Netbukus” padaro nepakeičiamais kelionėse ir nešiojantis tiesiog rankinėse, nes juose yra viskas, ko reikia pramogai, bet ne darbui, nes kompiuterio ekranas nelabai patogus ilgesniam skaitymui ir rašymui, taip pat jo galingumas per mažas dirbti su biuro ir verslo valdymo programomis ir Skype vienu metu.

 

Studijoms Studijoms naudojami kompiuteriai yra pakankamai galingi, tačiau pakankamai mobilūs. Pagal naudojimo dažnumą galima nuspręsti, kokių duomenų kompiuterio reikia

Retai naudojamas

Retai naudojamas kompiuteris gali turėti tuos pačius duomenis, kaip ir naršymui skirtas kompiuteris, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį į kai kurias jo savybes:

– ekrano įstrižainė turėtų būti jau nebe 10 colių, bet 12 ar net 13 colių, nes kompiuteris naudojamas skaitymui ir rašymui

– didesnė operatyvioji atmintis RAM – ne mažiau nei 2 GB

– talpesnis kietasis diskas – apie 250-320 GB

– svoris – 1,5-1,8 Kg.

Dažnai naudojamas

Dažnai naudojamas nešiojamas kompiuteris turėtų būti kur kas galingesnis, tačiau vis dar pakankamai nesunkus ir kompaktiškas. Tokiam kompiuteriu būdingos savybės:

– ekranas 13, 14 ar 15 colių įstrižainės su energiją taupančia technologija (LED arba specialia programine įranga, leidžiančia nustatyti energijos taupymo rėžimus)

– operatyvioji atmintis RAM – 2-3 GB

– galingumas – ne mažiau nei 2 Ghz, nes reikės nepriekaištingo biuro programų veikimo ir spartos

– talpesnis kietasis diskas – 320-500 GB

– diskinis įrenginys, kuriuo galima groti (ir įrašinėti) CD ir DVD diskus

– svoris – 1,8-2,5 kg.

– ilgiau tarnaujanti baterija – bent 6 valandas, kadangi gali tekti paskaitose be maitinimo praleisti kelias valandas

– jei reikalinga, klaviatūra su skaičiais (Numeric Keyboard), nes viršutinėje eilėje esantys skaičiai gali būti nepatogūs

Studijoms naudojamuose kompiuteriuose turėtų būti pakankamai USB lizdų prijungti papildomiems įrenginiams – pelytei (šalia klaviatūros esančio pelytės valdymo gali nepakakti, nes darbas su tekstais reikalauja didesnio tikslumo ir spartumo), išoriniam nešiojamam diskui (paprastai tokie naudojami archyvavimui), ar net išorinei klaviatūrai prijungti. Jei nuolatos naudojamasi 3 ir daugiau USB lizdais, gali prireikti USB šakotuvo, nes prie visų įrenginių gali tekti prijungti ir mobilaus interneto modemą. Aišku, Wi-Fi ir Bluetooth ryšio įranga yra būtinybė, kaip ir paprasto interneto kabelio lizdas, kuriuo galima prisijungti prie bibliotekos tinklo.

Darbui Darbinis nešiojamasis kompiuteris turi būti patikimas ir rimtas daiktas, kadangi nuo jo darbo gali priklausyti ne vienos įmonės darbas, pelnas, darbo vietos ir kiti dalykai. Renkantis nešiojamą kompiuterį reiktų atsižvelgti ir į jo patikimumą, ne vien tik į fizines savybes.

 

Retai naudojamas

Retai darbui naudojamas kompiuteris gali turėti tuos pačius duomenis, kaip ir studijoms skirtas kompiuteris, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį į kai kurias jo savybes:

– ekrano įstrižainė turėtų būti 13, 14, 15 colių, nes kompiuteris naudojamas skaitymui ir rašymui

– didesnė operatyvioji atmintis RAM – ne mažiau nei 2 GB

– normali sparta – 2-4 Ghz

– talpus kietasis diskas – apie 320-500 GB

– svoris – 2-3,5 Kg.

– normali 4 valandas laikanti baterija

– CD/DVD įrenginys

Dažnai naudojamas

Dažnai darbui naudojamas nešiojamas kompiuteris turėtų būti galingesnis, tačiau vis dar pakankamai nesunkus ir kompaktiškas. Tokiam kompiuteriu būdingos savybės:

– ekranas 15, 16 colių įstrižainės su energiją taupančia technologija (LED arba specialia programine įranga, leidžiančia nustatyti energijos taupymo rėžimus)

– operatyvioji atmintis RAM – 2-4 GB

– galingumas – 2-4 Ghz, nes reikės nepriekaištingo biuro programų veikimo ir spartos. Taip pat gali būti poreikis naudotis verslo valdymo ir buhalterinėmis programomis.

– talpus kietasis diskas – 500-640 GB

– diskinis įrenginys, kuriuo galima groti (ir įrašinėti) CD ir DVD diskus

– svoris – 2,5-3 kg.

– ilgiau tarnaujanti baterija – bent 6 valandas, taip pat rekomenduojama rinktis tokį modelį, kuriam galima įsigyti papildomą originalią bateriją. Esant reikalui nešiotis ją su savimi, kad nesant galimybės prisijungti prie elektros, baterijas būtų galima pakeisti

– jei reikalinga, klaviatūra su skaičiais (Numeric Keyboard), nes viršutinėje eilėje esantys skaičiai gali būti nepatogūs

– atkreipkite dėmesį į papildomas jungtis – VGA, HDMI, TV-out kurios dažniausiai naudojamos prijungti kompiuterį prie projektoriaus, skirto prezentacijoms demonstruoti.

Verslui naudojamas kompiuteris gali turėti padidintus apsaugos reikalavimus. Paprasto slaptažodžio gali ir nepakakti, todėl jei laikysite kompiuteryje slaptus duomenis, kurių praradimas gali būti labai skausmingas, rekomenduojama ieškoti modelių, turinčių užrakinimo funkciją piršto antspaudu ar net nuskaitančiu veido kontūrus. Tokios apsaugos sistemos turėtų veiksmingai užtikrinti duomenų saugumą.

Žaidimams Žaidimams naudojami kompiuteriai turi ypač sparčius procesorius ir vaizdo plokštes, nes jiems reikalingas nepriekaištingas vaizdas. Vaizdo redagavimui taip pat reikalinga galia ir puikus ekranas, tad abiem atvejams savybės yra panašios nepriklausomai, kaip dažnai kompiuteris naudojamas:

– Didelis ekranas – 17,18,19 colių įstrižainės su didele raiška. Taupant baterijos laiką geriau rinktis su LED technologija ir papildomomis energijos taupymo programomis

– talpus kietasis diskas – 640 GB – 1 TB. Failams archyvuoti naudojami išoriniai nešiojamieji diskai, kuriuos prijungsite per USB lizdą.

– Procesorius turi būti itin galingas, rekomenduojama ne su viena jungtimi, o su 4. Rekomenduojamas dažnis – 6 Ghz.

– Operatyviosios atminties RAM turėtų būti ne mažiau nei 4 GB

– CD/DVD įrašymo įrenginys yra būtinas tiek leidžiant žaidimus, tiek įrašinėjant sukurtus filmus

– Jei nenaudojamos papildomos garso kolonėlės ar ausinės, vertėtų atkreipti dėmesį ir į nešiojamojo kompiuterio kolonėles. Aišku, jos tikrai nesukurs tokio garso, kokį gali sukurti kokybiškos ausinės ar garso sistemos.

– atkreipkite dėmesį į papildomas jungtis – HDMI, VGA, TV-OUT. USB taip pat gali būti jau ne tik 2.0, bet ir 3.0, nes ji kur kas spartesnė ir didelius duomenų kiekius kopijuoja daug greičiau. Per daug USB kištukų niekada nebus (paprastai galingesniuose kompiuteriuose būna ne 3, o 6 USB lizdai), tačiau nepamirškite, kad yra specialūs USB šakotuvai, prie kurių prijungsite visus reikalingus įrenginius.

– svoris tokio nešiojamo kompiuterio nėra svarbus, tačiau jis tikrai nesvers mažiau nei 3 kilogramai.

– jei nešiojatės kompiuterį su savimi, rekomenduojama turėti papildomą pakrautą 9 celių bateriją, kuri pailgins kompiuterio veikimo laiką dar 6 valandoms. Originali kompiuterio baterija irgi galėtų būti 9 celių, nors 6 celių baterijos yra populiaresnės (laiko iki 4 valandų).

Žaidimams skirti kompiuteriai daugiausiai naudojami ne tik žaidimams, bet daugiau rimtam darbui su vaizdais. Tokius kompiuterius daugiausiai perka profesionalūs dizaineriai, architektai, fotografai, operatoriai ir vaizdų montuotojai, kuriems reikalinga itin galinga sparta ir išskirtinės vaizdų apdorojimo savybės. Paprastam naudojimui pramogoms ar verslui tokio galingo kompiuterio nelabai reikia.

 

Yra dar keletas kompiuterio savybių, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, kad būtų galima paprasčiau išsirinkti norimą prekę interneto parduotuvėje ar elektronikos salone:

  • Operacinė sistema (ar kompiuteris parduodamas tik su DOS ar jau su Windows, kurie yra paruošti darbui iš karto)
  • Kompiuterio spalva (naršymui skirti nešiojamieji kompiuteriai būna baltos, raudonos spalvos, ne tik juodi ar sidabriniai)
  • Express kortos lizdas (reikalingas, jei naudositės mobiliuoju interneto modemu)
  • Kortelių skaitytuvas (reikalingas duomenų iš foto aparatų ir vaizdo kamerų duomenų perkėlimui be laidų)
  • Mini-USB, USB 2.0 ir USB 3.0 lizdų skaičius (priklausomai nuo naudojamų nešiojamų diskų, mobiliųjų įrenginių naudojimo ir t.t.)
  • Lietimui jautrus ekranas (Touchscreen) bei ekrano perlenkimo kampas (priklauso nuo to, ar kompiuteris aktyviai naudojamas prezentacijų metu)

Atkreipdami dėmesį į išvardintus momentus tikriausiai nesunkiai galėsite išsirinkti nešiojamąjį kompiuterį, nes tada galėsite peržiūrėti ir palyginti jų kainas internetinėse parduotuvėse.

Neskubėkite pirkti pirmojo surasto kompiuterio – pabandykite susirinkti keletą modelių ir palyginti jų kainas, tada to paties modelio paieškokite internete. El. parduotuvės konsultantai taip pat gali pasiūlyti keletą variantų jums patraukliomis kainomis, dėl kurių galite ir pasiderėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *