Įmonėms visada reikės teisininko, bet ar būtinas advokatas? Šiandien pabandykime išsiaiškinti, kas yra kas, ir kokia Lietuvoje advokatų darbo įmonėms praktika.
Advokatas vs. teisininkas vs. juristas
Dažnai pasiklystame terminologijoje ir daiktus bei pareigas vadiname ne itin tiksliai. Teisininkai – preciziškumą mėgstantys žmonės, tad mums tikrai pritars. Turime tris terminus, kuriuos dažniausiai maišome. Tai teisininkas, advokatas ir juristas. Jie skirtingi.
Teisininkas yra teisės srities žinovas ir teisės išsilavinimą turintis žmogus. Jo darbas – dirbti su teisiniais dokumentais, aptarnauti tiek verslą, tiek privačius asmenis, konsultuoti.
Advokatas yra tas pats teisininkas, tik jis turi išlaikyti advokatūros egzaminą, kad gautų advokato licenciją. Advokatai gali ne tik tvarkyti įmonės ar privataus asmens teisinius dokumentus, bet ir atstovauti asmenis ir verslo subjektus teismuose.
Juristas yra įmonės teisininkas, kuris įmonėje dirba nuolatos ir tvarko visus įmonės teisinius reikalus. Jis taip pat gali atstovauti įmonę teisme, taip pat ir dirbti kartu su samdytu advokatu. Juristai nedirba su privačiais asmenimis ir jų nekonsultuoja. Dar juristai vadinami verslo teisininkais, juriskonsulais.
Turime tris specialybes. Kurios iš tikrųjų jūsų įmonei reikia?
Įmonės poreikiai – skirtingi
Teisinės paslaugos – tai individualūs ir skirtingi įmonės poreikiai. Vienos įmonės samdo teisininkus, kad paruoštų dokumentus, įvairias sutartis, padėtų reorganizuoti įmonę, likviduoti, koordinuoti bankroto bylą ir t.t. Kitos įmonės dirba su savo klientų skundais nuolatos, todėl jiems tiesiog būtinas juristas ar net visa jų komanda, nes darbo – nors vežimu vežk. Tai būdinga daugiau vidutinėms ir stambioms įmonėms, teikiančioms paslaugas privatiems asmenims. Advokatai įmonėms reikalingi tik tada, kai atsiduriama teisme, nesvarbu, ar ieškovo, ar atsakovo pozicijoje. Nuo įmonės dydžio tai nepriklauso – tik nuo bylos sudėtingumo.
Visada teisininkai dirba atsižvelgdami į įmonės poreikius. Juk nesamdysime juristo kelioms sutartims per mėnesį parengti, tiesiog pasinaudojame samdomo teisininko paslaugomis, o kartais pakanka net buhalterinės apskaitos įmonės konsultacijų. Beje, finansininkų įmonėse dažnai galima sutikti teisininkų, kurie dirba su dokumentais konkretiems buhalterių klientams.
Advokatai su įmonėmis Lietuvoje dirba gana dažnai. Dažniausias darbas – likvidavimo, bankroto bylos, franšizės sutarčių pažeidimai, piktybinis skolų nemokėjimas ir t.t.