Lietuvoje jau įrengta daugiau nei 2300 saulės elektrinių, daugiausiai skirtų gaminti ir vartoti elektrą namų ūkiuose. Saulės energija šalyje vis labiau išnaudojama namų apšildymui, vandens pašildymui ir kitiems buitiniams prietaisams. Elektros gamintojai ir vartotojai namų ūkiuose gali 3 kartus sumažinti elektros kaštus, turėdami nuosavą saulės elektrinę. Ateities investicija – ne tik nuosava elektra namams, bet ir elektromobiliui.
Saulės energija elektrinei ir elektromobilio įkrovimo stotelei
Valstybė ir Europos Sąjunga remia energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių. Elektros gamyba iš saulės energijos yra viena greičiausiai besivystančių šakų. Šiuo metu Lietuvoje galima gauti paramą saulės jėgainių įsirengimui ir elektromobilio įsigijimui.
Elektromobiliai yra mažiau kenksmingi aplinkai nei benzinu ar dyzeliu varomi automobiliai, o elektromobiliai, kraunami elektra, kuri buvo pagaminta iš saulės, yra žymiai draugiškesni aplinkai ir ženkliai mažiau išmeta kenksmingų CO2 dujų, palyginus su paprastu automobiliu. Todėl verta pagalvoti apie elektromobilio įsigijimą ir nuosavą įkrovimo stotelę. Įrengta saulės elektrinė ant nuosavo namo stogo generuotų elektrą namo poreikiams ir aprūpintų ja pakrovimo stotelę.
Saulės energetiką plėtojančios įmonės „Saulės grąža“ verslo plėtros vadovo Igno Dučinsko nuomone nereikėtų baimintis, kad Lietuvoje turime per mažai saulėtų dienų. Vidutinė, 5 kW galingumo jėgainė per metus generuoja 5000 kWh elektros. Naujos kartos, „Nissan Leaf“ elektromobilį su tiek energijos galima įkrauti 125 kartus ir nuvažiuoti 30 000 kilometrų. „Tiek saulės elektrinė, tiek elektromobilių įkrovimo stotelė turėtų būti prijungtos į vieną elektros skydelį, o šis skydelis – prie „Energijos skirstymo operatoriaus tinklų (ESO)“, – sako I. Dučinskas. Saulėtomis dienomis pagamintas elektros perteklius yra saugomas tinkluose ir atsiimamas tuo metu, kai saulės energijos būna mažiau ir elektros pagaminama nedaug.
Lietuvoje galima didžiausia saulės elektrinės gyventojams galia, už kurią skiriama parama – 10 kW. Tokia jėgainė ne tik pagamintų elektros namo bei šeimos poreikiams, bet liktų jos ir elektromobiliui. Elektros kaštai jėgainės savininkui sumažėtų tris kartus. Turėti elektromobilį, kurio įkrovimo sąnaudas patenkintų saulės energija – tai svajonė, kuri gali virsti realybe, įsirengus nuosavą įkrovimo stotelę.