Vis daugėja pranešimų, kad išmaniuosius telefonus su Android sistema užpuola įvairūs virusai ir kenkėjiškos programos (malware). Visai neseniai taip ir atsitiko. Telefoninis virusas, pramintas Judy gali būti užkrėtęs apie 35 milijonų įrenginių visame pasaulyje.
Kaip tai nutiko?
Korėjos kompanija Kiniwini per savo žaidimų kūrėjus Enistudio Corp išplatino 41 žaidimo seriją, kurios pagrindinė veikėja yra miela animacinė mergaitė Judy. Visuose žaidimuose buvo įdiegta reklaminė programėlė (adware), generuojanti labai daug reklamų ir jų paspaudimų. Tokiu būdu piktavaliai uždirbo daugiau pinigų iš reklamos. Pati reklaminė programėlė nėra pavojinga išmaniajam įrenginiui tiesiogiai, nes ji rodo tik reklamas. Teoriškai, problemų gali būti, nes tokiomis programomis programišiai pasinaudoja įdiegdami kitus virusus. Ar tokie virusai buvo jau įdiegti – nepranešama.
Judy virusu apsikrėtė visi, kas legaliai iš Google Play parduotuvės atsisiuntė ir įsidiegė savo telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose vieną iš 41 žaidimo.
Apsaugos priemonės
Pirmiausia, reiktų išinstaliuoti programėlę ir išvalyti laikinuosius failus. Tada rekomenduojama paleisti kokią nors antivirusinę programą, kad toji išvalytų virusų likučius ar įtartinus failus. Aišku, variantas yra ir nustatyti savo telefono gamyklinius nustatymus. Tik tokiu atveju dings nemažai naudingų porgramėlių, kurias vėliau reiks iš naujo diegti. Tai sukelia nemažai nepatogumų.
Deja, čia tas atvejis, kai nieko kaltinti negalima – žaidimas atrodė visiškai legalus ir turėjo daug gerų atsiliepimų ir įvertinimų. Maža to, jokių virusų nerasta tuose pačiuose žaidimuose, skirtuose iOS operacinei sistemai. Apple Store šie žaidimai niekuo neužkrėsti, juos ir toliau gali siųstis vartotojai.
Pasak ReviewedByPro.com portalo redaktorių, per pastarąjį pusmetį Google Play parduotuvės administracija jau išėmė per 3000 virusais ir kenkėjiškomis programomis užkrėstas programėles. Svarbiausia, kad programišiai rado būdų, kaip iš pradžių įkelti programėles be virusų, o tada juos paleisti su atnaujinimais. Toks būdas yra labai sudėtingas ir tai reiškia, kad Google Play turi rimtų problemų identifikuoti virusuotas programas prieš joms patenkant į viešumą. Kita vertus, vartotojai turėtų vadovautis savo protu ir instinktais, kad apkrėstų programėlių būtų siunčiama kur kas mažiau.