Automobiliai – transporto priemonės, stiliaus dalis, domėjimosi objektas. Vieni žmonės mašinas perka už sutaupytus pinigus, kitiems neblogu sprendimu pasirodo paskolos ėmimas. Ar verta?
Skirtingi automobiliai, skirtingos sumos
Reikėtų pradėti nuo to, jog automobilių rinka labai spalvinga (net jei didžioji transporto priemonių dalis apibūdinama kaip „pilki dyzeliai“). Kiek kėbulo tipų galėtume išvardyti? Hečbekas, sedanas, universalas, coupe, kabrioletas, rodstetis, vienatūris, krosoveris, pikapas… Gamintojai pastaruoju metu išlaisvina fantaziją, ir taip gimsta tokie deriniai kaip coupe-krosoveris. O paskolos kai kada tampa galimybe įsigyti norimą automobilio modelį.
Viena mašina kainuoja 15 000 eurų, kitos kaina siekia 50 000. Daugelis žmonių žvalgosi į naudotas transporto priemones. Koks automobilis įperkamas gaunant 600 eurų algą? Tai priklauso nuo įvairiausių veiksnių, tačiau vidutiniškai skiriama kiek daugiau nei 3 000 eurų. Tai reiškia, kad vienas pirkėjas išleidžia virš tūkstančio, o kitas – 5 tūkst. eurų. Ir paskolos ėmimas paprastai grindžiamas skirtingais norais. Vieni vairuotojai tikisi įsigyti naują automobilį iš salono. Kiti skolinasi mažiau ir renkasi kelerių metų senumo mašiną.
Kas konkrečiai perkama, lemia gyvenimo sąlygos. Jei gyvenama kaime, kur blogas kelias ir kur žiemą ne visada lengvai pavyksta išvažiuoti, nesirenkama mažo miesto hečbeko su žema prošvaisa. O gyvenant miesto centre tikriausiai nereikia aukščiausios klasės visureigio.
Atlyginimas, įsipareigojimai ir norai
Paskolos suteikiamos atsižvelgiant į keletą dalykų. Vienas iš jų neabejotinai yra pajamų dydis. Vienas asmuo uždirba 300, kitas 550, o kai kas gauna ir kelis kartus daugiau. Tačiau ir tai nėra lemiami faktoriai. Pinigų gavimui įtakos turi įsipareigojimai. Jei žmogus prisiėmęs kreditų, niekas neskubės skolinti. O ir jam pačiam aktualu apgalvoti, ar verta prašyti tam tikros sumos, ar visgi geriau palaukti.
Dar vienas punktas – norai. Reikia automobilio ar statuso rodiklio? Štai kur klausimas! Retorinis, bet kiekvienas svarstantis apie paskolą turėtų į jį sau atsakyti.
Mašina – ne tik patogumas, bet ir išlaidos. Todėl prieš pasirašant sutartį dėl tam tikros pinigų sumos svarbu atsižvelgti į eksploatacines išlaidas ir gedimų tikimybę. Žieminės padangos, tepalų keitimas – pora pavyzdžių, kas sudaro tokias išlaidas.
Taip ar ne?
Ar paskolos ėmimas automobiliui tikslingas? Vienais atvejais taip, o kitais, deja, ne. Ko reikia, kad sprendimas pasiteisintų? Tiesiog gerai apgalvoti norus ir galimybes. Jei nusprendžiama skolintis, tuomet ieškoma patikimos bendrovės, kur pasirašoma sutartis ir gaunama mažesnė ar didesnė pinigų suma išsvajotam pirkiniui.