kompostavimasViena efektyviausių naminių trąšų – kompostas. Šios trąšos naudojamos ne tik lauko, bet ir kambario augalams. Be to, kompostavimas yra natūralus procesas, nereikalaujantis nei sudėtingo darbo, nei cheminių priedų, todėl šias trąšas galite pasigaminti savarankiškai. Kompostavimo metu organinės atliekos yra paverčiamos natūraliu maistinių medžiagų, reikalingų dirvožemiui ir augalams, šaltiniu. Sėkmingai trąšų gamybai reikalingos tam tikros sąlygos, kurių svarbiausia – tinkamai parinkta vieta ir atitinkama priežiūra. Ekspertai primena – kompostuoti galima tiek ant žemės, tiek specialiuose konteineriuose. Tiek vienas, tiek kitas sprendimas turi savų privalumų ir trūkumų.

Kuo ypatingas kompostas?

Kompostavimas vyksta veikiant mikroorganizmams. Iš tiesų, kompostavimo procesas yra vienas patikimiausių atliekų perdirbimo būdų. Be to, tai praktiškas sprendimas, padedantis atsikratyti šiukšlių. Kompostui gali būti naudojamos įvairios sodo ir virtuvės atliekos, pvz., sugriebti lapai, nupjauta žolė, vaisių ir daržovių gabaliukai, kiaušinių lukštai, kavos tirščiai, arbatos pakeliai, nereikalingas popierius ir t. t. Ekspertai teigia, kad taip galima atsikratyti daugiau nei 50 proc. visų buitinių atliekų. Tiesa, kompostavimui netinka žuvis, mėsa, kaulai, riebalai, pieno produktai, sintetinės atliekos, taip pat – ligomis užkrėsti augalai.

Kompostavimas ant žemės

Jei nusprendėte kompostuoti ant žemės, visų pirma parinkite šiam procesui tinkamą vietą. Rekomenduojama rinktis kiek nuošalesnę sklypo vietą, geriausiai – teritoriją, kuri būtų saugoma nedidelio šešėlio. Lygioje vietoje paruoškite kompostui skirtą aikštelę, kurioje tilptų kelios komposto krūvos. Viena krūva – pirmiems metams, antra – antriems ir t. t. Nepamirškite, kad kompostuojant ant žemės, kompostas bręsta kiek ilgiau, paprastai – 2 metus, todėl verta pagalvoti apie trečią komposto krūvą. Kai trečioji bus naudojama, pirma jau bus tinkama naujo komposto ruošimui. Kompostuojant ant žemės, sunkiau palaikyti tvarką, be to, kompostą turėsite apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, lietaus ir sniego. Vis dėlto, minėtasis kompostavimo būdas nereikalauja papildomų investicijų ir užtikrina aukštesnę komposto kokybę.

Kompostavimas konteineriuose

Kompostavimas specialiuose konteineriuose yra patogesnis ir greitesnis komposto ruošimo būdas. Be to, taip kompostas užima mažiau vietos ir greičiau subręsta, paprastai – per metus. Tokius konteinerius lengviau prižiūrėti ir palaikyti tvarką. Nors šiandien galima įsigyti specialiai kompostavimui skirtus konteinerius, šiuos nesunkiai pasigaminsite ir patys. Konteineriai paprastai konstruojami iš medienos arba vielos tinklo. Populiariausias pasirinkimas – medienos konteineriai. Šiam tikslui patogiausia naudoti specialią puvimui atsparią medieną. Be to, rekomenduojama įrengti dviejų dalių konteinerį. Vienoje jų laikykite subrendusį kompostą, kitame kaupkite medžiagas naujo komposto gamybai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *